Pilates

Pilates 

„Po desiatich lekciách sa budete lepšie cítiť, po dvadsiatich lekciách budete lepšie vyzerať a po tridsiatich lekciách budete mať celkom nové telo!“ 
Joseph Hubertus Pilates

Pilates je telesné cvičenie využívajúce sériu na seba nadväzujúcich cvikov, ktoré precvičujú celé telo.V Pilates metóde sa vyžaduje, aby každý pohyb vychádzal z „centra tela“, taktiež známy ako stabilizačný systém, ktorý je základom pre plynulý pohyb končatín.S Pilates metódou sa rýchlo a efektívne darí obnoviť svalovú silu a pohyblivosť po zlomeninách a úrazoch svalov. Tým, že metóda Pilates kladie dôraz na spevnenie svalov centra tela ako opory pre chrbticu, je chrbtica menej namáhaná. Taktiež prináša priaznivé účinky pri osteoporóze, reumatizme, skolióze, po tehotenstve, atď.

Aké sú prednosti Pilates metódy?
Pravidelné cvičenie vedie k zlepšeniu kondície, koordinácie, svalovému posilneniu a ohybnosti. Precvičované svaly sa zároveň posilňujú a naťahujú, pričom sa nezabúda na svaly, ktoré sa nedajú spevniť bežným posilňovaním a obnovia sa správne pohybové návyky tela.

Pre koho je Pilates metóda vhodná?
Vďaka rôznorodosti cvikov je možné zostaviť program pre úplných začiatočníkov, vrcholových športovcov a pacientov s poruchami pohybového aparátu.

Aké sú zdravotné účinky Pilates metódy?
– posilnenie a uvedomenie si stabilizačného systému chrbtice,
– zlepšenie celkovej ohybnosti,
– zlepšenie koordinácie a koncentrácie,
– udržanie a zväčšenie kĺbového rozsahu,
– spevnenie a formovanie tela,
– zníženie chronickej bolesti chrbtice,
– odstránenie svalovej nerovnováhy,
– posilnenie svalov panvového dna, liečba inkontinencie

Kde cvičíme?

Kultúrny dom, Hlavná 107, Bernolákovo

Kedy?

Pondelok a Streda od 18.30

 

Pilates tváre (Tvárová gymnastika)

Je séria cvikov, ktoré pripomínajú grimasy, spevní svaly, vygumuje vrásky a uberie vám niekoľko rokov.

Na tvári je množstvo svalov, ktoré neovládame, môžeme ich len napnúť. Pilates tváre alebo tvárová gymnastika vás naučí posilňovať svaly krku, brady, pier, líc a čela tak, aby tvár, ktorá stráca pružnosť, opäť spevnela. Cviky zlepšujú prekrvenie spodnej kolagénovej vrstvy kože. Aby sa účinok objavil, treba cviky robiť správne a pravidelne. Napnutie a uvoľnenie svalstva vyvoláva zvýšený prísun živín a kyslíka do pokožky. Podnieti to silný proces regenerácie. Tým, že sa zvýši cirkulácia lymfy, rozbije to zápalové ložiská, prečistí aknóznu pleť a spevní podkožné tkanivo. Pokožka získava druhú mladosť. Dobudúva sa chýbajúce svalové tkanivo. Vyplnia sa vrásky, ktoré sú vytlačené svalovinou.

Ideálne je cvičiť ráno. Keďže sa počas cvičenia otvoria póry, naštartuje lymfa a prekrví pokožka, je dobré nakrémovať sa hydratačným krémom a počas cvičenia popíjať vodu. Pred začatím je dobré urobiť si kratučkú masáž vlasovej časti, poštipkať si nakrémovanú pleť a precvičiť krčnú chrbticu. 

 1. Prvá fáza cvičení sa uskutočňuje pod odborným vedením lektorky. Cviky sú zamerané na vybudovanie svalov     a spočívajú v napínaní a uvoľňovaní konkrétnych svalových partií v 5 až 7 sekundových intervaloch.
 2. V druhej fáze sa pokračuje domácim cvičením, založeným na rýchlom kmitavom napínaní svalov
 3. Poslednou fázou systému tvárovej gymnastiky je  domáce udržiavacie cvičenie 2 – 3 krát týždenne 

Výhody:

 1. zdravý a prirodzený postup v súlade s prírodou, bez použitia chemikálií a cudzorodých látok
 2. bez rizík a vedľajších účinkov, neprináša žiadne komplikácie ani bolesti
 3. časovo nenáročné, vyžaduje si krátke udržiavacie cvičenie v pohodlí domova
 4. ekonomicky výhodné, okrem jednorazového nákladu na kurz, nevyžaduje žiadne iné výdavky

Správnou voľbou cvikov môžeme:

 1. výrazne spevniť kontúry tváre a krku
 2. zvýrazniť líčka a dodať im strácajúci sa objem
 3. zväčšiť pery
 4. eliminovať vertikálne vrásky okolo pery
 5. rozšíriť alebo zúžiť tvár
 6. zvýšiť produkciu kolagénu v pokožke a vyhladiť vrásky
 7. spevniť viečka
 8. zdvihnúť ovísajúce kútiky úst
 9. eliminovať nosoústnu ryhu
 10. zlepšiť prúdenie lymfy a prečistiť podkožie, tým dodať žiarivejší výraz

Pilates tváre je vhodný pre každého, kto nie je spokojný so svojou tvárou a kde je predpoklad, že daný defekt je možné odstrániť cvičením svalov, napr:

 • známky starnutia tváre
 • vačky pod očami
 • nevýrazné alebo prepadnuté líca
 • dvojitá brada
 • hlboké vrásky
 • zdravotné indikácie – ochrnutie po mozgovej príhode, po zápale nervu a pod.

Neexistuje spodná ani horná veková hranica kedy začať s cvičením tvárovej gymnastiky. Už vo veku 25 rokov dochádza k pomalej, ale zato nezvratnej erózii svalov a pokožky na tvári a celom tele. Tvár nám začína ochabovať, pomaly a nepatrne. Je to pomalý proces, ktorý sa bohužiaľ nedá zastaviť, ale dá sa výrazne spomaliť. Čím skôr začnete s prevenciou v podobe cvičenia tvárovej gymnastiky, tým lepšie pre vás.

Špeciálne tvárové cvičenie nie je obmedzené vekom, nikdy nie je privčas ani neskoro, nezáleží ani na pohlaví, je vhodné aj pre mužov.

 

Jeseň a zima sú optimálnym obdobím na chemický peeling, mezoterapiu a permanentný makeup. Viac info nájdete v jednotlivých sekciách